Organizm człowieka to maszyna, w której zachodzi wiele złożonych procesów. Na pracę poszczególnych narządów wpływają różne czynniki, w tym, w szczególności codzienna dieta. Jeżeli nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych, ten może zakomunikować nam niedobory między innymi poprzez osłabienie kondycji włosów, skóry i paznokci. Aby poprawić estetykę swojego wyglądu, warto zadbać o odpowiedni jadłospis, ale też i odpowiednią suplementację.
Włosy, skóra i paznokcie. Czym grożą niedobory witaminowe?
Zanim powiemy sobie o niedoborach witaminowych oraz tym, jak wpływają na organizm, zwróćmy uwagę na skład włosów, skóry i paznokci. Te są zbudowane z: wody, krzemu, selenu, siarki, manganu, miedzi, sodu, fosforu, potasu, cynku, żelaza, wapnia, magnezu, keratyny i lipidów. Wszystkie te związki pełnią kluczową funkcję w organizmie. Dzięki nim włosy są lśniące, paznokcie mocne, a skóra odżywiona. Jednak gdy w organizmie brakuje witamin i minerałów, ten może zakomunikować nam to poprzez:
- niepożądaną utratę masy ciała;
- łamliwe paznokcie;
- osłabione włosy;
- ziemistą i pozbawioną blasku cerę.
Bardzo ważne jest zatem uzupełnianie wszystkich niedoborów, aby uzyskać prawidłowy bilans kaloryczny. Co w takim razie stosować na włosy, skórę i paznokcie?
Co pomaga na włosy, skórę i paznokcie? Witaminy i minerały
Zacznijmy od suplementacji. Wybierając preparaty na włosy, skórę i paznokcie, warto zwracać uwagę na te, które zawierają w składzie: cynk; miedź; witaminy A, C, D, E; biotynę oraz pokrzywę. Jeżeli nie chcemy łykać tabletek pojedynczo, możemy zdecydować się na kompleks witamin, czyli multiwitaminę lub inne preparaty witaminowe. Obecnie na rynku jest ich wiele – bez problemu można znaleźć również te, ze składnikami naturalnymi.
Jeżeli chodzi o produkty, które możemy wprowadzić do naszej diety, aby zaradzić problemom z kondycją włosów, skóry i paznokci, to są nimi między innymi: jajka i produkty mleczne; ryby i owoce morza, które są bogate w kwasy omega-3; suszone owoce i orzechy; zboża pełnoziarniste; oliwy i oleje, np. olej lniany; nasiona, np. słonecznika.