Pierwszy śnieg za nami, a to oznacza, że już niedługo zima zawita do nas w pełni. Wraz z nadejściem chłodów wiele osób będzie narzekać na zatkany nos i uporczywy kaszel. Wszystko to za sprawą niskich temperatur. Jak w okresie wzmożonych zachorowań na przeziębienie uchronić swój organizm przed niechcianymi dolegliwościami? Oprócz terapii medykamentami warto zastosować również kilka domowych sposobów.
Czym jest przeziębienie?
Zima to czas, kiedy najczęściej atakuje nas przeziębienie. Jest to jednak jedna z tych przypadłości, które mogą nękać nasz organizm w ciągu całego roku. Szczególnie dokuczliwe jest przeziębienie w okresie jesienno-zimowym. Objawia się ono ogólnym uczuciem osłabienia, podrażnieniem błon śluzowych nosa i gardła, kaszlem, zalegającą wydzieliną oraz nierzadko gorączką.
Mimo stosowania suplementacji oraz przestrzegania ogólnych zasad bezpieczeństwa nietrudno uniknąć przeziębienia. Wystarczy tylko lekko zgrzać się na zewnątrz i zdjąć z siebie, chociażby czapkę, aby na drugi dzień odczuć skutki.
Jak w takim razie radzić sobie z takimi niespodziewanymi epizodami chorobowymi? Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na dolegliwe symptomy przeziębienia.
Sprawdzone sposoby na zatkany nos i drapiący kaszel
Na wstępie warto zaznaczyć, że są to tylko metody, które wspierają leczenie przeziębienia i nie są w 100% skuteczne. Są jednak zdrowe, dlatego warto stosować je profilaktycznie w okresie infekcyjnym.
Naturalny syrop z cebuli
Przed laty na przeziębienie nasze babcie stosowały magiczny wywar z cebuli. Syrop z cebuli doskonale zwalcza uczucie drapania w gardle, ból oraz kaszel. Wystarczy, że dobrze obierzesz i posiekasz cebulę w drobną kosteczkę. A następnie odstawisz ją w ciepłe miejsce, aby oddała sok. Kiedy już do tego dojdzie, możesz nieco złagodzić smak syropu, dodając do niego miód, sok z cytryny i/lub cukier. W ten sposób będziesz mieć naturalny syrop, który działa również rozgrzewająco.
Czosnek – nie na wampiry
Czosnek, podobnie jak cebula, działa rozgrzewająco i łagodząco na niektóre dolegliwości. Charakteryzuje się również tym, że ma bogate właściwości przeciwzapalne. Niestety wiele osób sięga po ten naturalny zamiennik lekarstw tylko w ostateczności. To może być związane ze specyficznym smakiem czosnku. Nie wszyscy są jego fanami. Można go jednak zniwelować, np. dodając czosnek do rosołu – który i tak już sam w sobie jest leczniczy.
Aby wykonać zdrową miksturę, wystarczy wkroić ząbek czosnku do rosołu. Zupa zniweluje jego znak, zachowując tym samym jego właściwości. Jako dodatkowy składnik idealnie sprawdzi się pietruszka, która jest bogatym źródłem witaminy C.
Mleko z miodem – sposób na ogrzanie się w chłodne dni
Bardzo dobrą metodą na ogrzanie się i złagodzenie podrażnionego gardła, jest wypicie ciepłej szklanki mleka z miodem. Warto pamiętać jednak o tym, aby mleko nie było zbyt gorące. Zbyt wysoka temperatura może spowodować, że miód straci swoje właściwości terapeutyczne, a tego przecież nie chcemy.